Chcesz zostać dziennikarzem portalu Wołów ? Pisać aktualności, wiadomości wywiady i budować soje portfolio dziennikarskie? Napisz do nas: biuro@zens.pl  tel: 533024116 A może jesteś świadkiem jakiegoś zajścia wydarzenia i chcesz się podzielić z innymi to też napisz! 

Wybieramy oświetlenie do nowoczesnego salonu

Facebook
Twitter
LinkedIn
Pinterest
Pocket
WhatsApp
Wybieramy oświetlenie do nowoczesnego salonu

Nowoczesne wnętrze wymaga też odpowiedniej oprawy w postaci światła. Oświetlenie do salonu powinno być zarazem funkcjonalne i eleganckie. Musi spełniać wymagania domowników pod względem użyteczności, z drugiej natomiast strony korespondować ze stylem architektury wnętrz. Z uwagi na fakt, że współczesne salony to najczęściej pomieszczenia wielofunkcyjne, powinno też odpowiadać potrzebom poszczególnych stref wydzielonych we wnętrzu i estetycznie łączyć się ze sobą w jedną spójną pod względem wizualnym całość.

Wybieramy oświetlenie do nowoczesnego salonu

Oświetlenie salonu to coraz rzadziej jeden zawieszony centralnie nad wnętrzem żyrandol. Najczęściej mamy obecnie do czynienia z zespołem nawiązujących do siebie stylistycznie opraw, z których każdej, może być przydzielone zupełnie inne zadanie. I tak oto we wnętrzach nowoczesnych salonów możemy spotkać się między innymi z: lampą wiszącą nad strefą wypoczynkową pomieszczenia, oświetleniem ogólnym górującym nad pozostałymi oprawami, lampą podłogową zaaranżowaną na kącik czytelnika lub budującą atmosferę wnętrza, kinkietami, którym powierza się podobną funkcją, jak lampie podłogowej, lampę wiszącą nad stołem w jadalni.

Oczywiste jest to, że we wnętrzu nie muszą pojawiać się wszystkie z wymienionych wyżej opraw. Ich dobór będzie zależał od preferencji inwestora, układu pomieszczenia, funkcji poszczególnych stref oraz wystroju wnętrza.

Oświetlenie ogólne w salonie

Zadaniem oświetlenia ogólnego jest dokładnie oświetlać całą przestrzeń. Najlepiej sprawdza się tu równomierne światło rozproszone. Takie oświetlenie umożliwi wygodne funkcjonowanie we wnętrzu i wykonywanie codziennych czynności. Można tu zastosować centralnie zamontowaną lampę wiszącą lub duży plafon. W nowoczesnych salonach często rolę oświetlenia ogólnego przejmują oprawy wpuszczane w sufit. Większa instalacja świetlna wykonana z ich udziałem prezentuje się skromnie i minimalistycznie, a jednocześnie pozostaje estetyczna i funkcjonalna.

Oświetlenie punktowe

W wielozadaniowym pomieszczeniu nie można ograniczać się do oświetlenia ogólnego. Konieczne jest zastosowanie innych punktów świetlnych, które zapewnią funkcjonalność wnętrza i pozwolą zbudować klimatyczny nastrój. W strefie wypoczynkowej, w której zazwyczaj znajdziemy wygodną kanapę, telewizor i stolik kawowy, doskonale odnajdzie się wielopunktowa lampa wisząca. Można też zdecydować się na nowoczesne, awangardowe modele opraw, których niezwykłe kształty to efekt zastosowania oświetlenia LED.

Zamiast lampy wiszącej można w strefie wypoczynkowej zastosować zamontowane na ścianie kinkiety. Te pozwolą na zbudowanie we wnętrzu przyjemnej atmosfery i wypełnią przestrzeń stonowanym światłem.

W roli oświetlenia punktowego doskonale sprawdzi się również lampa stojąca. We wnętrzu może pełnić kilka funkcji. Ustawiona w pobliżu strefy wypoczynkowej delikatnie rozświetli ją i zapewni przyjemny klimat w czasie wieczornego wypoczynku. Z kolei w połączeniu z wygodnym fotelem może zostać wykorzystana do aranżacji kącika dla czytelnika.

Oświetlenie w strefie jadalnej

Osobny temat do rozważań stanowią lampy wiszące przeznaczone do montażu nad stołem w jadalni. Ich rozmiar, kształt oraz ilość źródeł światła uzależnia się zwykle od wielkości oraz kształtu stołu, a także od wystroju wnętrza. Lampa nad stołem powinna zostać zawieszona na takiej wysokości, by z jednej strony doskonale oświetlać blat stołu i wszystkie ustawione na nim potrawy, z drugiej nie razić w oczy siedzących przy nim osób. Z tego powodu zaleca się stosowanie opraw osłaniających źródło światła lub takich, w których wykorzystano nietransparentne klosze. Lampa nad stołem w jadalni nie stanowi must have każdego salonu, ale zastosowana doskonale prezentuje się we wnętrzu, podnosi jego atrakcyjność i pozwala zbudować przyjemną atmosferę podczas spożywania posiłków.

Zapamiętaj!

Oświetlenie we współczesnym salonie powinno być nie tylko funkcjonalne, ale również atrakcyjne pod względem wizualnym. Szeroki wybór opraw oświetleniowych, jakie oferuje współczesny rynek, sprawia, że nie jest to trudne do zrealizowania. Wybierając kilka różnych opraw do salonu, nie trzeba nawet decydować się na takie, które stanowią komplet. Wręcz przeciwnie, czasem pożądane jest wyodrębnienie strefy poprzez zastosowanie lampy o odmiennym designie. Takie lampy nie mogą jednak stanowić całkowicie oderwanego pod względem stylistycznym od reszty aranżacji elementu. Poszczególne modele lamp doskonale podkreślą charakter wnętrza, jeśli będą nawiązywały do siebie stylistyką.

O oświetleniu w salonie przeczytasz więcej na stronie https://azzardo.com.pl.

 

0 0 votes
Daaj ocenę
Facebook
Twitter
LinkedIn
Pinterest
Pocket
WhatsApp
Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x