Rzadko kiedy w dizajnie przeciwieństwa tak zgodnie harmonizują. Mimo silnego spolaryzowania światów, które łączą się w stylu modern rustic, kontrast w wystroju nie rzuca się w oczy, a to za sprawą naturalnej, stonowanej palety barw.
Table of Contents
ToggleCo oznacza termin Modern Rustic?
Sprzeczność, na której opiera się ten styl jest zawarta już w jego nazwie: modern to z angielskiego “nowoczesny”, zaś rustic tłumaczy się jako rustykalny, wiejski. Co więc jest stylistyczną wypadkową tych dwóch pojęć? Modern rustic to skrzyżowanie minimalizmu nowoczesności z atmosferą wiejskich chat. Proste, czyste linie wysublimowanego wnętrza przełamywane są prostotą i szczerością rustykalnego dizajnu. Warto więc wyciągnąć ze strychu i odkurzyć starego Singera babci.
Jak urządzić mieszkanie w stylu Modern Rustic?
Paleta barw
Modern rustic to przede wszystkim naturalne barwy ziemi: brązy, beże, zielenie, szarości i czerń. Możemy oczywiście urozmaicać ją innymi kolorami, aczkolwiek najkorzystniej będą wyglądały one w wersji przygaszonej. Warto też zachować spójność temperatury barwnej wnętrza, zważywszy na to, że wszystkie kolory mają swoje ciepłe i chłodne odcienie. W stylu modern rustic ważną rolę odegra nastrojowe oświetlenie, które przecież determinuje nasz odbiór barw.
Materiały
Najważniejszym spoiwem tego stylu jest drewno. Jest nieodzownym jego elementem, czy pod postacią podłogi, czy surowej deski zawieszonej na ścianie jako ozdoby. Pamiętajmy też, że nasza paleta barw dzieli się na chłodną i ciepłą, co zdeterminuje wybór drewna, lub bejcy którą się do niego posłużymy.
Innym stałym elementem modern rustic jest czarne anodowanie metalowych elementów, które nadają wnętrzu z jednej strony nieco “warsztatowego” wyglądu, z drugiej zaś przywołują na myśl szyk i klarowność formy nowoczesnych wnętrz. W modernistyczne wnętrza doskonale wpisują się np. lampy Shilo. Metalowe, proste, czarne elementy stanowią doskonałe ‘obramowanie’ oraz dodatek dla nieregularnej faktury drewna, a także oprawę dla światła.
Stary, ładny kawałek drzewa wraz z czarnymi prętami w roli nóg może stworzyć oryginalny stolik kawowy.
Pokój urządzony w stylu modern rustic
Akcesoria
Modern rustic uzupełnia nowoczesne wnętrze o ciepło prostych materiałów takich jak drewno, len, skóra czy futra. Obok sympatycznych natywnych plecionek z lnianego sznura, czy ciepłych, futrzanych dywanów pojawia się też wspomniany już akcent kontrastujący – surowy, warsztatowy metal. Najlepiej wkomponowuje się w przestrzeń pod postacią lamp, kloszy, i świeczników – czyli w oprawach oświetlenia.
Oświetlenie w stylu modern rustic, to często minimalizm sprowadzony do kabla i żarówki. Jeśli jednak decydujemy się na klosze, wybierajmy te, przypominające babcine metalowe misy, lub wąskie – przywodzące na myśl rury i puszki z warsztaciku dziadka. A jeśli o tym mowa, dobrym pomysłem jest wyposażenie mieszkania w stylu modern rustic w masywną lampę na tripodzie, niczym stary warsztatowy halogen do oświetlania robót. Przy organizacji oświetlenia w domu weźmy pod uwagę również barwę światła dobieranych żarówek LED. Nasze wnętrze w stylu modern rustic najlepiej się zaprezentuje w świetle o barwie ciepłej, z akcentami neutralnej. Finalnym nastrojowym dodatkiem, wieńczącym cały styl będą świece: najlepie zaprezentować je na prostej tacy (z mosiądzu bądź innego metalu) lub zatknięte w prosty metalowy świecznik czy słoiki.
Styl modern rustic to dobry wybór dla tych sentymentalnych, w których drzemie tęsknota za minionym czasem i babcinym domem na wsi. Dla kolekcjonerów staroci, doceniających ich wartość i historię. Pozwala inkorporować wiejskie akcenty w nowoczesne wnętrze bez zagracania go. Sprawdzi się świetnie w loftach, na tle czerwonej cegły, w domach, a także mieszkaniach o klasycznej budowie.