Przewożenie towaru drogą morską to skomplikowany proces. Wymaga odpowiedniego i dobrze zaplanowanego działania, które spełnią rygorystyczne standardy bezpieczeństwa. Podstawowym kluczem do dobrego zabezpieczenia załadunku jest odpowiednie wykorzystanie przestrzeni kontenera.
Zabezpieczenie towaru na drogach morskich
Nieodpowiednie zagospodarowanie przestrzeni kontenera jest najczęstszym powodem do uszkodzenia transportowych dóbr. Nieprofesjonalne załadowanie towaru może być odbierane w sposób negatywny, może wzbudzać podejrzliwość celników, którzy nie mogą dopuścić do niepożądanych przedmiotów.
Podstawową zasadą, która gwarantuje bezpieczeństwo ładunku (w transporcie morskim jak i każdym innym) jest odpowiednie rozłożenie go w kontenerach w taki sposób, aby całkowita waga umieszczonych w nim palet przemysłowych nie przekroczyła dopuszczalnego ciężaru użytkowego. Również szczególną uwagę należy zwrócić na zachowanie odpowiednich odstępów pomiędzy partiami towaru, które mają na celu ochraniać przed ewentualnymi uszkodzeniami podczas przewozu, załadunku i wyładunku.
Towar, który dostarczany jest drogą morską musi posiadać odpowiednie opakowania. Transport morski zajmuje stosunkowe dużo czasu, dlatego należy zadbać o odpowiednie zabezpieczenie towaru. Jedynym z takich zabezpieczeń są solidne opakowania, które neutralizują uszkodzenia. Powinny one szczególnie odpowiednio chronić przed dużą ilością zmian temperatur, wilgotnością, oraz chronić przed brakiem przepływu powietrza.
Skrzynie podczas długiego transportu i kilku przeładunków wiele może spotkać złego, szczególnie kruche przedmioty takie jak np. szkło. Dlatego aby odpowiednio zabezpieczyć towar należy przemyśleć solidne zabezpieczenia takie jak np. drewniane skrzynie, które spełniają odpowiednie swoją rolę. Dodatkowymi zabezpieczeniami są zabezpieczenia przeciwwilgociowe wewnątrz kontenera. Do tego zabiegu wykorzystuje się folię PE, środki do osuszania oraz folię aluminiową.
Również trzeba pamiętać o tym aby zabezpieczony odpowiednio ładunek był stabilny, szczególnie gdy skrzynie ustawione są piętrowe. Do tego używamy wykonancyh specjalnie konstrukcji drewnianych wraz z połączeniem z powietrznymi poduszkami sztauerskimi. Ten ostatni etap pakowania ma ogromne znaczenie, a jego pominięcie lub niedokładne wykonanie może przyczynić się do destabilizacji oraz zniweczyć wcześniejsze prace. Dzięki temu mamy stuprocentową gwarancję na to, że towar dotrze bez uszkodzeń mechanicznych do miejsca docelowego.
Proces całego zabezpieczenia trwa dosyć długo i aby wszystko było zgodne, należy odpowiednio zarządzać całym system pakowania towaru. Bez tego transport morski byłby bezcelowy. Warto również pamiętać o odpowiednim oznaczeniu naszych paczek, oraz dodatkowo umieszczać urządzenia monitorujące stan ładunku podczas transportu, które mają na celu wskazywać wstrząsy i przechyły towaru oraz wskaźniki wilgotności. Są to przydatne urządzenia, które informują nas o ewentualnych przekroczeniach danych wartości granicznych, niebezpiecznych wstrząsach lub też przewróceniu towaru podczas załadunku i przeładunku.
Artykuł powstał przy współpracy z Danpol |