Zlewozmywak to jeden z elementów kuchennego wyposażenia, który może stać się prawdziwą ozdobą i przyciągającym oko elementem wystroju kuchni. Korzystamy z niego na co dzień, warto więc zadbać o to, by nie tylko cieszył oko, ale był praktyczny w użytkowaniu. Dziś pod lupą zlewozmywaki stalowe.
Table of Contents
ToggleDla kieszeni
Za wyborem zlewozmywaka stalowego przemawia przede wszystkim ich dostępność oraz przystępna cena. W sklepach z artykułami wyposażenia wnętrz znajdziemy najwięcej właśnie zlewozmywaków stalowych, dzięki czemu bez problemu dopasujemy je do preferowanego przez nas stylu i indywidualnych potrzeb. Najtańsze modele, jednokomorowe i bez ociekacza to koszt nawet poniżej 100 zł, znajdziemy jednak także ekskluzywne modele, ceną i jakością w niczym nieustępujące zlewozmywakom granitowym bądź ceramicznym.
Prostota i neutralność
Jeśli nie jesteśmy przekonani, jaki zlewozmywak najlepiej sprawdzi się w naszej kuchni – postawmy na stalowy. Świetnie będzie wyglądał w kuchni industrialnej i skandynawskiej, ale będzie także współgrał z meblami klasycznymi lub w kontrastowych kolorach. Tego samego nie można powiedzieć o zlewozmywakach ceramicznych czy granitowych, które wymagają nie tylko właściwej oprawy w postaci mebli, ale także odpowiednio wyprofilowanego i mocnego blatu, który musi utrzymywać niemały ciężar kamienia, czy też ceramiki.
Zalety i wady użytkowania zlewozmywaka stalowego
Zlewozmywaki stalowe nie sprawiają większych trudności w codziennym użytkowaniu. Są trwałe, choć trzeba pamiętać, że twardość stali nierdzewnej jest niższa niż granitu czy jego syntetycznego odpowiednika. Stal nierdzewna, z której wykonane są zlewozmywaki zawiera w sobie chrom i nikiel, jest elastyczna, odporna na wysoką temperaturę (nawet do 550 stopni Celsjusza) i uderzenia, ale ma także gorsze właściwości akustyczne niż ceramika czy kamień. W przypadku zlewozmywaków ze stali emaliowanej, nieodpowiednie użytkowanie może doprowadzić do powstania nieestetycznych obić.
Do najbardziej przeszkadzających wad zlewozmywaka ze stali należy powstawanie zacieków i osadów z twardej wody. Na szczęście producenci oferują zlewozmywaki wykonane nie tylko ze stali o strukturze jedwabiu, ale także satynowane i o grubszej fakturze, przypominającej splot tkaniny lnianej. Na tych zacieki są niej widoczne. Czyszczenie zlewozmywaka ze stali nie jest problematyczne, nie wymaga też specjalistycznych środków (świetnie sprawdzi się zwykła woda z cytryną i octem!), choć należy pamiętać, aby nie używać do pielęgnacji zlewozmywaka proszków czyszczących, by nie dopuścić do porysowania komór.